List Classes by Subject | List Classes by Day of the Week | List Classes by Location

For details of Walks, Day Trips, Speaker Mornings, and Term Dates, please see What's On.


Classes by Subject - Spring Term 2019
For further information about individual classes, click on the appropriate class name, or contact the relevant class leader.
PLEASE NOTE:
> Classes marked with a hash (#) do not run every term or have changes to their format or leader - please check with the leader for more information.
> The Status column indicates New (N) and Full (F) classes. The date at the bottom shows when the list was last updated.
> If the class you are interested in is fully booked, please complete this form or contact the office (tel: 01202 678113) if you would like your name to be added to the waiting list for that subject.

 
Days Time Class Name Leader Tel (01202) Status Location Code






(see below)
Art
Mondays 2:30-4:30 PAINTING WORKSHOP (#) Julie Farley 07984 216908
ALEX
Tuesdays 9:30-12:00 ART WORKSHOP Margaret Jones 696554
BDMC
Wednesdays 9:30-12:30 ART WORKSHOP Chris Hall 604850 F BDMC
Tuesdays 1:00-2:50 DRAWING & SKETCHING Richard March 743573
BDMC
Tuesdays 10:00-12:00 THE JOY OF PAINTING (#) Helen Williams 07527 748001
WSCH
Mondays 11:00-1:00 ART - WATERCOLOURS Carl Richardson 778283 F BDMC
Mondays 2:30-4:30 WATERCOLOURS - BEGINNERS Janet Clarkson 07989 581880
WSCH
Wednesdays 2:45-4:45 WATERCOLOURS - IMPROVERS Janet Clarkson 07989 581880
WSCH







Crafts
Wednesdays 10:00-12:00 CREATING CARDS Pat East 691782 F MTCT
Wednesdays 1:00-3:00 CARD MAKING FOR ALL OCCASIONS Pat Cook 07776 448009
BEAR
Thursdays 1:00-3:00 CRAFT AND CHAT Caroline Harrison 776469
TSFC
Mondays 1:15-3:15 DRESS MAKING Mo Harrison-Willis 469966
BDMC
Fridays 10:00-12:00 BEADING AND JEWELLERY Mo Harrison-Willis 469966
STPC
Thursdays 3:15-5:15 LACEMAKING Dianne Pemberton 778616
BKLB
Thursdays 1:00-3:00 NEEDLECRAFTS Dru March 743573
BKLB
Mondays 9:15-11:15 CROSS STITCH AND OTHER NEEDLECRAFTS Margaret Fouracre 742834
MMCT
Wednesdays 10:30-12:30 NEEDLES & NATTER Sue Williams 679488
CHLB
Thursdays 10:00-12:00 SEW AND CHAT Margaret Summers 690178 F STNC
Wednesdays 1:00-3:00 TAPESTRY WEAVING Pam Judd 741713 F MTCT







Dance & Exercise
Mondays 9:30-11:30 AMERICAN SQUARE DANCING (Basic & Mainstream) John Stallard 884335
WLSC
Mondays 11:30-12:30 AMERICAN SQUARE DANCING (Advanced) John Stallard 884335
WLSC
Fridays 9:30-12:30 AMERICAN SQUARE DANCING (Mainstream/Plus/Advanced) John Stallard 884335
WLSC
Wednesdays 2:00-4:00 LINE DANCING - IMPROVERS (#) Ron Kill 693389
HBCC
Fridays 1:45-3:45 DANCING PRACTICE SESSION - BALLROOM, LATIN AND SEQUENCE (#) Chris & Cinny Cuthbert 778523
MLCC
Tuesdays 1:00-2:00 STRETCHING Rod Turner 757086
STJO
Thursdays 10:15-11:15 T'AI CHI Jennie Robinson 07716 690115
SPRE
Wednesdays 9:00-10:00 T'AI CHI FOR BEGINNERS/NOVICES Linda Sullivan / Sonia Neal 697253 / 698324 F BDMC
Wednesdays 10:00-11:00 T'AI CHI WORKSHOP Val Jones / Ruth Kay 694592 / 880564 F BDMC
Tuesdays 9:45-11:20 T'AI CHI WORKSHOP Mary Gibson 887774
WLSC
Thursdays 11:30-1:00 EASY YOGA Julie Farley 07984 216908
SPRE
Mondays 9:15-10:45 YOGA Eve Ovington 692943 F BDMC
Wednesdays 2:30-4:00 YOGA Jan Bishop 600490
BDMC
Wednesdays 10:30-12:00 YOGA Sheena Bailey 385509 F SPRE







Games
Mondays 9:30-11:30 BRIDGE FOR IMPROVERS (#) Jeffrey Wear 692607 N BDMC
Tuesdays 9:15-11:45 BRIDGE INTERMEDIATE (#) Nick Monk 761780
CCVH
Thursdays 10:00-12:30 BRIDGE CLUB - CHICAGO (#) Janet Ansell 565932
WLSC
Thursdays 12:55-3:55 BRIDGE CLUB - DUPLICATE James Dunn 01258 450191
WLSC
Wednesdays 10:30-12:30 BRIDGE - SOCIAL Barbara Cobb 700547 F EDTC
Wednesdays 9:30-11:30 BRIDGE FOR FUN (No partner needed) Judith Loader 695007
BDMC
Mondays 12:50-3:00 CARDS FOR FUN (#) Stephen Dry 07787 155862
BDMC
Thursdays 10:00-12:00 MAHJONG & SEQUENCE
Tina Cunningham-Smith / Christine Read 769143 / 881691
CMBL
Wednesdays 2:30-4:30 RUMMIKUB Diane Martin 679635
BDMC
Thursdays 2:30-4:30 SCRABBLE Mavis Smith 842004
ALEX
Wednesdays 10:00-12:00 SCRABBLE Eileen Robinson 695208
STMR







Languages
Wednesdays 9:30-11:00 IMPROVE YOUR FRENCH (#) Marilyn Russell 07909 525210 F WSCH
Wednesdays 1:30-3:00 FRENCH - INTERMEDIATE Marie Lloyd 721272
EDTC
Wednesdays 10:00-12:00 FRENCH - ADVANCED Jan Powell 575057
STGC
Wednesdays 3:15-4:30 FRENCH - ADVANCED CONVERSATION Marie Lloyd 721272 F EDTC
Mondays 11:05-12:50 FRENCH IS FUN Bernard Mouzer 603022
BDMC
Thursdays 1:30-3:15 ON NE PARLE QU'EN FRANCAIS Susan Seigle-Morris 741435 F CCVH
Wednesdays 1:30-3:30 GERMAN - KNOW SOME, LEARN MORE Helga Croad 668206
TSTP
Mondays 4:00-5:00 GERMAN - INTERMEDIATE Wiebke Smith 922181
MEMB
Tuesdays 10:30-12:00 IMPROVE YOUR GERMAN Douglas Wright 691214
BDMC
Fridays 12:30-2:30 ITALIAN - LEVEL 2 Dennis Docherty 760159 F BKCT
Tuesdays 1:30-3:30 ITALIAN - LEVEL 3 Dennis Docherty 760159
BKCT
Fridays 10:00-12:00 ITALIAN - LEVEL 4 Dennis Docherty 760159
BKCT
Thursdays 1:30-3:30 ITALIAN CONVERSATION Dennis Docherty 760159 F BKCT
Mondays 10:00-12:00 MANDARIN Christine Read 881691
MEMB
Mondays 2:00-4:00 SPANISH - ADVANCED Angie Sandell 01258 861815
LFBC







Miscellaneous
Alt Thursdays 10:00-12:00 ASTROLOGY FOR BEGINNERS (Fortnightly) (#) Eileen Richardson 697610 F MEMB
Thursdays 1:00-3:00 BOOK LOVERS - GROUP 1 Geoff Crouch 696002 F STGC
Mondays 3:00-5:00 CALLIGRAPHY (#) Julia Wilkin 247490 F TSFC
Tuesdays 10:00-12:00 COOKING SHARED Angela Brackstone 731012
MEMB
Wednesdays 1:30-3:30 CREATIVE WRITING Sheena Bailey 385509 F CHLB
Mondays 1:00-2:45 CURRENT AFFAIRS Christine Ashby 743327
BDMC
Mondays 1:30-3:00 DISCOVERING DORSET (#) Bob Williams 679488 F MLCC
Fridays 10:30-12:30 LEGACIES AND SOCIAL LIFE OF ANCIENT EGYPT (#) Shadia Sheta-Hamadache 07376 283092
STGC
Wednesdays 11:15-12:15 BRITISH HISTORY - RANDOM SNAPSHOTS Barrie Standley 772896 F WSCH
Mondays 2:00-4:00 GENEALOGY Adrian Mullins 510070 F BEAR
Thursdays 9:30-11:30 GENEALOGY & LOCAL SOCIAL HISTORY Mike Randall 568105 N MEMB
Alt Tuesdays 1:30-4:00 LET'S DO PHILOSOPHY (Fortnightly) (#) Jayne Colvin 469256
MEMB
Wednesdays 2:15-4:00 PHILOSOPHY WORKSHOP Steve Tansey 709333 F MEMB
Wednesdays 12:30-2:30 POETRY READING Isobel Quinlivan 742475
WSCH
Mondays 2:00-4:00 QUIZ Margaret Denslow 745237
STJO
Tuesdays 2:00-4:00 QUIZ Paul & Val Renyard 682460
WLSC
Alt Tuesdays 7:00-9:00 WINE APPRECIATION (Fortnightly) Diana Andrews 707491
MEMB







Music
Thursdays 12:00-1:00 GUITAR - BEGINNERS Geoff Smith 530865 F EDTC
Thursdays 1:15-2:45 GUITAR - INTERMEDIATE Ken Rixon 251573
EDTC
Alt Fridays 2:00-4:00 RECORDED MUSIC REVIVED (Fortnightly) John Clode 708807
MEMB
Mondays 10:00-11:45 MIXED JAM BAND Bev Turner 757086
STJO
Alt Fridays 10:30-12:00 ENJOYING OPERA (Fortnightly from 11 Jan) (#) Mitchell Robertson 722171 N BEAR
Wednesdays 2:00-4:00 SHADES OF BLUE SINGING GROUP Noreen Price 676175
STPC
Mondays 2:45-3:45 UKULELE BEGINNERS Ann Smith 700675 F CCVH
Thursdays 10:30-12:30 UKULELE IMPS Linda Dry 604325
BEAR
Mondays 12:00-1:30 UKULELE JAM SESSION Linda Dry 604325
STJO







Sport
Fridays 12:30-2:00 BADMINTON SOCIAL Tony Chessell 685595
CMCC
Fridays 2:00-4:00 BADMINTON IMPROVERS Alan Beasley 604554
CMCC
Tuesdays 10:00-12:00 BADMINTON (#) Sue Steeden 650459
CMCC
Wednesdays 12:15-1:45 BACK TO BADMINTON Ian Storah 739360 F CCVH
Tuesdays 10:00-12:00 BADMINTON AM Terry Parsons 577919 F BEAR
Tuesdays 1:30-3:30 BADMINTON PM Jenny Parsons 577919 F BEAR
Thursdays 9:00-11:00 BADMINTON Ann Nicoll 690554
MLCC
Thursdays 2:00-4:00 BADMINTON Shirley Maynard 07840 830416
CMCC
Mondays 2:00-4:00 BADMINTON - MORE ADVANCED PLAYERS Keith Read 303204
CMCC
Tuesdays 10:00-12:00 BOULES (Petanque) Keith Summers 690178 F HMWC
Thursdays 10:00-12:00 BOULES (Petanque) Keith Summers 690178
HMWC
Fridays 10:00-12:00 BOULES (Petanque) Alan Linge 920395
HMWC
Thursdays 10:30-12:30 SHORT MAT BOWLS Allan Turner 674646
BEAR
Thursdays 2:00-4:00 SHORT MAT BOWLS Elizabeth & David Pearce 745062
BEAR
Mondays 1:00-2:45 SHORT MAT BOWLS Monika Curnow 886942
MLCC
Wednesdays 2:00-4:00 TABLE TENNIS - BEGINNERS/IMPROVERS Geoff Funnell 900645 F CMCC
Fridays 10:00-12:30 TABLE TENNIS Phillip Sorensen 701723
CCVH
Wednesdays 9:30-11:30 TABLE TENNIS Vivien Hodson 678113 F CMCC
Mondays 9:00-10:50 TABLE TENNIS Dennis Eggby 269251
MLCC
Mondays 11:00-12:50 TABLE TENNIS Robert Hall 672044
MLCC
Mondays 3:00-5:00 TABLE TENNIS John Clift 884043
MLCC
Thursdays 3:00-5:00 TABLE TENNIS - BEGINNERS & INTERMEDIATE Janet Clarkson 07989 581880
MLCC
Mondays 1:00-3:00 TABLE TENNIS (#) Alan Dean 540789
CCVH
Mondays 3:00-5:00 TABLE TENNIS - INTERMEDIATE Geoff Funnell 900645
CCVH
Wednesdays 11:00-12:00 OUTDOOR TENNIS Andy Walsh 07956 220956
PPRK
Wednesdays 2:00-4:00 SHORT TENNIS Tony Chessell 685595
CCVH
Thursdays 10:00-12:00 SHORT TENNIS FOR FUN Terry Lyndon 691293
CMCC
Thursdays 11:10-1:00 SHORT TENNIS - MORNING Estelle Watkins 696977 F MLCC
Thursdays 1:00-2:50 SHORT TENNIS - AFTERNOON Robin Joel 331814
MLCC
Fridays 10:30-12:30 SHORT TENNIS Steve Stevens 657142
MLCC







Technical
Alt Mondays 9:00-11:00 CAMERA CLUB (Fortnightly) Clive Morris 621217
BDMC
Wednesdays 1:00-3:00 CAMERA CLUB Harbans Matharu 601463
BDMC
Alt Mondays 2:00-4:00 LOOKING AT SCIENCE (Fortnightly) Sue Crowder 07855 069178
MEMB
Alt Mondays 2:00-4:00 NUMBERS AND STUFF (Fortnightly) Chris Smith 386058
MEMB
Thursdays 2:00-4:00 TECHNOLOGY Alan Bailey 887145
STNC







Other Activities
Monthly
SPEAKER MORNINGS WITH REFRESHMENTS Graham Evans 602111

Monthly
SUNDAY LUNCHES Josie Nichols 722442

Monthly
COUNTRY WALKS Alan & Jenny Jowsey 605515

Occasionally
DAY TRIPS Sandra Hazell 604660

Monthly
MEN'S GROUP Rod Turner 757086

Bi-monthly
CYCLING - RECREATIONAL (Mon & Fri) (Awaiting new leader)


Bi-termly
SHORT WALKS FOR YOUR HEALTH Val Ingram 731363








Updated - 8 Dec 18





Locations
To see a map of any of these locations, click on the appropriate link below. To see a map showing all locations, click here.
 
Location Code Location
ALEX ALEXANDRA HOUSE - 88a Alexandra Rd, Parkstone, Poole, BH14 9EW
BEAR BEARWOOD COMMUNITY CENTRE - King John Avenue, Bournemouth, BH11 9TF
BKCT BRANKSOME CENTRE - Recreation Road, Parkstone, Poole, BH12 2EA
BKLB BRANKSOME LIBRARY - 212 Ashley Rd, Upper Parkstone, Poole, BH14 9BY
BDMC BROADSTONE METHODIST CHURCH ROOMS - Lower Blandford Road, Broadstone, BH18 8DT (NB Parking for Leaders & Disabled only)
CCVH CANFORD CLIFFS VILLAGE HALL - 17 Ravine Road, Canford Cliffs, Poole, BH13 7HT
CHLB CANFORD HEATH LIBRARY - Mitchell Road, Poole, BH17 8UE
CMBL CORFE MULLEN ROYAL BRITISH LEGION - 80 Blandford Road, Corfe Mullen, Wimborne, BH21 3HQ
CMCC CREEKMOOR COMMUNITY CENTRE - Northmead Drive, Poole, BH17 7XZ
EDTC EAST DORSET LAWN TENNIS & CROQUET CLUB (EDLTCC) - Salterns Road, Poole, BH14 8BL
HMWC HAMWORTHY CLUB - Magna Road, Canford Magna, Wimborne, BH21 3AP
HBCC HILLBOURNE COMMUNITY CENTRE - 69 Cavan Crescent, Poole, BH17 7EY
LFBC LONGFLEET BAPTIST CHURCH - Wimborne Rd./Marnhull Rd, Oakdale, Poole, BH15 2EX
MMCT MAIDMENT COURT - 47 Parkstone Road, Poole, BH15 2NX
MTCT MELTON COURT - 37 Lindsay Road, Branksome, Poole, BH13 6BH
MEMB MEMBER'S HOMES - Ask Leader or Class Adviser for the address
MLCC MERLEY COMMUNITY CENTRE - Harrier Drive, Merley, Wimborne, BH21 1XE
PPRK POOLE PARK - Parkstone Road, Poole, BH15 2SF
STGC ST GEORGE'S CHURCH - Darby's Lane, Oakdale, Poole, BH15 3EU
STJO ST JOSEPH & ST WALBURGA RC CHURCH - 2a Archway Road, Parkstone, Poole, BH14 9AZ
STMR ST MARY'S RC CHURCH - 211a Wimborne Rd, Poole, BH15 2EG
STNC ST NICHOLAS' CHURCH - 30 Wareham Road, Corfe Mullen, Wimborne, BH21 3LE
STPC ST PAUL'S CHURCH - Culliford Crescent, Canford Heath, Poole, BH17 9DW
SPRE THE SPIRE - Chapel Lane, High Street, Poole, BH15 1DF
TSFC TESCO COMMUNITY ROOM - Fleets Corner, Waterloo Road, Poole, BH17 7EJ
TSTP TESCO COMMUNITY ROOM - Tower Park, Yarrow Road, Poole, BH12 4NX
WLSC WATERLOO SOCIAL CLUB - 5 Plantation Rd, Poole, BH17 9LL
WSCH WOODSTOCK COMMUNITY HALL - 1 Woodstock Close, Sandbanks Road, Poole, BH14 8DZ


Updated - 23 Jul 18

 

Please note - these lists are regularly updated and so should be accurate and up to date. If you spot any errors, please contact the Poole U3A webmaster.

Make a free website with Yola