List Classes by Subject | List Classes by Day of the Week | List Classes by Location

For details of Walks, Day Trips, Speaker Mornings, and Term Dates, please see What's On.


Classes by Day of the Week - Spring Term 2020
For further information about individual classes, click on the appropriate class name, or contact the relevant class leader.
PLEASE NOTE:
> Classes marked with a hash (#) do not run every term or have changes to their format or leader - please check with the leader for more information.
> The Status column indicates New (N) and Full (F) classes. The date at the bottom shows when the list was last updated.
> If the class you are interested in is fully booked, please complete this form or contact the office (tel: 01202 678113) if you would like your name to be added to the waiting list for that subject.
 
 
Days Time No. Class Name Leader Tel (01202) Status Location Code







(see below)
Mondays
Mondays 9:00-10:50 110 TABLE TENNIS Dennis Eggby 269251 F MLCC
Alt Mondays 9:00-11:00 36 CAMERA CLUB (Fortnightly) Clive Morris 621217
BDMC
Mondays 9:15-10:45 125 YOGA - INTERMEDIATE ONLY Eve Ovington 692943 F BDMC
Mondays 9:30-12:30 1 AMERICAN SQUARE DANCING (Basic, Mainstream & Advanced) John Stallard 884335
WLSC
Mondays 10:00-12:00 75 MANDARIN Christine Read 881691
MEMB
Alt Mondays 10:00-11:30 74 MATHS FOR FUN (Fortnightly from 23 Sep) (#) Val Ingram 731363
BVCH
Mondays 10:00-11:45 76 MIXED JAM BAND (NB Speak to Leader first) Bev Turner 757086
STJO
Mondays 11:00-1:00 4 ART - WATERCOLOURS Carl Richardson 778283 F BDMC
Mondays 11:00-12:50 111 TABLE TENNIS Robert Hall 672044
MLCC
Mondays 11:05-12:50 54 FRENCH IS FUN Bernard Mouzer 603022
BDMC
Mondays 12:00-1:30 123 UKULELE JAM SESSION (NB Speak to Leader first) Linda Dry 07946 974319
STJO
Mondays 12:50-3:00 33 CARDS FOR FUN Stephen Dry 07787 155862
BDMC
Mondays 1:00-2:45 45 CURRENT AFFAIRS Christine Ashby 743327 F BDMC
Mondays 1:00-2:45 97 SHORT MAT BOWLS Monika Curnow 886942 F MLCC
Mondays 1:00-3:00 106 TABLE TENNIS Alan Dean 540789
CCVH
Mondays 1:15-3:15 48 DRESS MAKING Mo Harrison-Willis 07734 691831 F BDMC
Mondays 1:30-3:00 46 DISCOVERING DORSET (Spring only) (#) Bob Williams 679488 F MLCC
Mondays 2:00-4:00 104 SPANISH - ADVANCED Lupita Aish 731617
LFBC
Mondays 2:00-4:00 57 GENEALOGY Adrian Mullins 510070
BEAR
Mondays 2:00-4:00 87 QUIZ Margaret Denslow 745237 F STJO
Mondays 2:00-4:00 18 BADMINTON - MORE ADVANCED PLAYERS Kim Hartley 681849 F CMCC
Alt Mondays 2:00-4:00 72 LOOKING AT SCIENCE (Fortnightly) Sue Crowder 07855 069178
MEMB
Alt Mondays 2:00-4:00 79 NUMBERS AND STUFF (Fortnightly) Chris Smith 386058
MEMB
Mondays 2:30-4:30 8 PAINTING WORKSHOP Julie Farley 07984 216908 F ALEX
Mondays 2:30-4:30 9 WATERCOLOURS - IMPROVERS 1 Janet Clarkson 07989 581880
WSCH
Mondays 2:30-4:00 121 UKULELE - BEGINNERS Ann Smith 700675
CCVH
Mondays 3:00-5:00 35 CALLIGRAPHY Julia Wilkin 247490 F STNC
Mondays 3:00-5:00 112 TABLE TENNIS John Clift 884043 F MLCC
Mondays 3:00-5:00 114 TABLE TENNIS - EXPERIENCED Geoff Funnell 900645 F CCVH
Mondays 4:00-5:00 61 GERMAN - INTERMEDIATE Wiebke Smith 922181
MEMB








Tuesdays
Tuesdays 9:15-11:45 34 BRIDGE - INTERMEDIATE Nick Monk 761780
CCVH
Tuesdays 9:30-12:00 5 ART WORKSHOP Margaret Jones 696554
BDMC
Tuesdays 9:45-11:20 117 TAI CHI YANG STYLE SHORT FORM - INTERMEDIATE Julia Palmer 673281
WLSC
Tuesdays 10:00-12:00 7 THE JOY OF PAINTING Gill Beeching & Jan Crouch 696002 F WSCH
Tuesdays 10:00-12:00 39 COOKING SHARED Angela Brackstone 731012 F MEMB
Tuesdays 10:00-12:00 15 BADMINTON Sue Steeden 650459 F CMCC
Tuesdays 10:00-12:00 13 BADMINTON AM Terry Parsons 577919
BEAR
Tuesdays 10:00-12:00 25 BOULES (Petanque) Keith Summers 690178 F HMWC
Tuesdays 10:15-12:15 84 FUN FLUID ARTS AND MIXED MEDIA Karey McComish 07980 577958
STGC
Tuesdays 10:30-12:00 60 IMPROVE YOUR GERMAN Douglas Wright 691214 F BDMC
Tuesdays 11:30-12:30 130 TAI CHI 24 FORM QI GONG - BEGINNERS Hilary Burrard 604015 F WLSC
Tuesdays 1:00-2:50 47 DRAWING & SKETCHING Richard March 743573
BDMC
Tuesdays 1:00-2:00 105 STRETCHING Rod Turner 757086 F STJO
Tuesdays 1:30-3:30 69 ITALIAN - LEVEL 4 (NB Speak to Leader first) Dennis Docherty 760159
BKCT
Tuesdays 1:30-3:30 14 BADMINTON PM Jenny Parsons 577919 F BEAR
Tuesdays 2:00-4:00 28 BRIDGE - RETURNERS AND IMPROVERS (#) Jeffrey Wear 692607
BDMC
Alt Tuesdays 2:00-4:00 11 ASTROLOGY - BEGINNERS (Fortnightly, Spring only) (#) Eileen Richardson 697610
MEMB
Tuesdays 2:00-4:00 88 QUIZ Paul & Val Renyard 682460
WLSC
Tuesdays 2:00-4:00 131 UKULELE - INSPIRED Tim Dearden 07742 689729 F SPRO
Tuesdays 2:15-4:00 132 INVESTMENT GROUP John Douce 01202 073481 N MEMB
Alt Tuesdays 7:00-9:00 124 WINE APPRECIATION (Fortnightly) Diana Andrews 707491 F MEMB








Wednesdays
Wednesdays 9:00-10:00 118 TAI CHI YANG STYLE SHORT FORM - IMPROVERS Linda Sullivan / Sonia Neal 697253 / 698324 F BDMC
Wednesdays 9:30-12:30 6 ART WORKSHOP Chris Hall 604850 F BDMC
Wednesdays 9:30-11:30 32 BRIDGE FOR FUN (No partner needed) Judith Loader 695007 F BDMC
Wednesdays 9:30-11:30 108 TABLE TENNIS Vivien Hodson 678113 F CMCC
Wednesdays 10:00-12:00 41 CREATING CARDS Pat East 691782 F MTCT
Wednesdays 10:00-11:00 116 TAI CHI YANG STYLE SHORT FORM - ADVANCED Val Jones / Ruth Kay 694592 / 880564
BDMC
Wednesdays 10:00-12:00 93 SCRABBLE Eileen Robinson 695208 F STMR
Wednesdays 10:00-12:00 51 FRENCH - ADVANCED Jan Powell 575057 F STGC
Wednesdays 10:15-11:45 126 YOGA Sheena Bailey 385509 F SPRR
Wednesdays 10:30-12:30 78 NEEDLES & NATTER Sue Williams 679488
CHLB
Wednesdays 10:30-12:30 29 BRIDGE - SOCIAL Barbara Cobb 700547 F EDTC
Wednesdays 11:00-12:00 81 OUTDOOR TENNIS - NOT BEGINNERS Andy Walsh 07956 220956
PPRK
Wednesdays 11:15-12:15 65 BRITISH HISTORY - RANDOM SNAPSHOTS Barrie Standley 772896
WSCH
Wednesdays 12:15-1:45 12 BACK TO BADMINTON Sue Dibben 732451 F CCVH
Wednesdays 12:30-2:00 43 CREATIVE WRITING Sheena Bailey 385509 F SPRO
Wednesdays 12:30-2:30 86 POETRY READING Isobel Quinlivan 742475 F WSCH
Wednesdays 1:00-3:00 42 CARD MAKING FOR ALL OCCASIONS Pat Cook / Joan Budden 07776 448009 / 07795 950616
BEAR
Wednesdays 1:00-3:00 119 TAPESTRY WEAVING Pam Judd 741713 F MTCT
Wednesdays 1:00-3:00 37 CAMERA CLUB Harbans Matharu 601463
BDMC
Wednesdays 1:30-3:00 50 FRENCH - INTERMEDIATE Marie Lloyd 721272 F EDTC
Wednesdays 1:30-3:30 58 GERMAN - INTERMEDIATE Helga Croad 668206
TSTP
Wednesdays 2:00-4:00 71 LINE DANCING - IMPROVERS Ron Kill 693389
HBCC
Wednesdays 2:00-4:00 91 RUMMIKUB Diane Martin 679635
BDMC
Wednesdays 2:00-4:00 103 SHADES OF BLUE SINGING GROUP Noreen Price 676175
STPC
Wednesdays 2:00-4:00 109 TABLE TENNIS - BEGINNERS/IMPROVERS Geoff Funnell 900645 F CMCC
Wednesdays 2:00-4:00 98 SHORT TENNIS Linda Patel 883363 F CCVH
Wednesdays 2:15-4:00 83 PHILOSOPHY WORKSHOP Steve Tansey 01258 857826 F MEMB
Wednesdays 2:30-4:00 127 YOGA - INTERMEDIATE Jan Bishop 600490 F BDMC
Wednesdays 2:45-4:45 10 WATERCOLOURS - IMPROVERS 2 Janet Clarkson 07989 581880
WSCH
Wednesdays 3:15-4:30 52 FRENCH - ADVANCED CONVERSATION Marie Lloyd 721272 F EDTC








Thursdays
Thursdays 9:00-11:00 17 BADMINTON Ann Nicoll 690554 F MLCC
Thursdays 10:00-12:00 94 SEW AND CHAT Margaret Summers 690178 F STNC
Thursdays 10:00-12:15 30 BRIDGE CLUB - CHICAGO Rita Mullins 510070
WLSC
Thursdays 10:00-12:00 73 MAHJONG & SEQUENCE Tina Cunningham-Smith / Christine Read 769143 / 881691
CMBL
Thursdays 10:00-12:00 26 BOULES (Petanque) John Comeau 07752 301329 F HMWC
Thursdays 10:00-12:00 99 SHORT TENNIS FOR FUN Terry Lyndon 691293 F CMCC
Thursdays 10:15-11:15 115 TAI CHI - ADVANCED Jennie Robinson 07716 690115
SPRR
Thursdays 10:30-12:30 122 UKULELE IMPS Linda Dry 07946 974319 F BEAR
Thursdays 10:30-12:30 95 SHORT MAT BOWLS Allan Turner 674646 F BEAR
Thursdays 11:00-1:00 49 COLOURED PENCIL DRAWING FOR BEGINNERS Janet Clarkson 07989 581880 F WSCH
Thursdays 11:10-1:00 102 SHORT TENNIS - MORNING Estelle Watkins 696977 F MLCC
Thursdays 11:30-1:00 128 EASY YOGA Julie Farley 07984 216908 F SPRR
Thursdays 12:00-1:00 63 GUITAR - BEGINNERS Geoff Smith 07913 370094 F EDTC
Thursdays 12:55-3:55 31 BRIDGE CLUB - DUPLICATE Jacquie Adams / Mandy Shanahan 01202 691259 / 07794 106533
WLSC
Thursdays 1:00-3:00 40 CRAFT AND CHAT Caroline Harrison 776469
TSFC
Thursdays 1:00-3:00 77 NEEDLECRAFTS Dru March 743573 F BKLB
Thursdays 1:00-2:00 129 YOGA - BEGINNERS Julie Farley 07984 216908 F SPRR
Thursdays 1:00-3:00 23 BOOK LOVERS - GROUP 1 Geoff Crouch 696002
STGC
Thursdays 1:00-2:50 101 SHORT TENNIS - INTERMEDIATE Robin Joel 331814 F MLCC
Thursdays 1:15-2:45 64 GUITAR - INTERMEDIATE Ken Rixon 251573
EDTC
Thursdays 1:30-3:15 55 ON NE PARLE QU'EN FRANCAIS Susan Seigle-Morris 741435 F CCVH
Thursdays 2:00-4:00 66 ITALIAN CONVERSATION Dennis Docherty 760159
BKCT
Thursdays 2:00-4:00 38 CREATIVE WRITING Anne Brazier 07885 602526 N SPRO
Thursdays 2:00-4:00 16 BADMINTON Shirley Maynard 07840 830416 F CMCC
Thursdays 2:00-4:00 96 SHORT MAT BOWLS George East 691782 F BEAR
Thursdays 2:00-4:00 120 TECHNOLOGY Alan Bailey 887145
STNC
Thursdays 2:30-4:30 92 SCRABBLE Mavis Smith 842004
ALEX
Thursdays 3:00-5:00 113 TABLE TENNIS - INTERMEDIATE Janet Clarkson 07989 581880 F MLCC
Thursdays 3:15-5:15 70 LACEMAKING Dianne Pemberton 778616
BKLB








Fridays
Fridays 9:30-12:30 2 AMERICAN SQUARE DANCING (Plus & Advance) (NB Speak to Leader first) John Stallard 884335
WLSC
Fridays 10:00-12:00 22 BEADING AND JEWELLERY Mo Harrison-Willis 07734 691831
STPC
Fridays 10:00-12:00 68 ITALIAN - LEVEL 3 Dennis Docherty 760159 F BKCT
Fridays 10:00-12:00 24 BOULES (Petanque) Alan Linge 920395
HMWC
Fridays 10:00-12:30 107 TABLE TENNIS Phillip Sorensen 701723 F CCVH
Fridays 10:30-12:30 3 WATERCOLOURS - BEGINNERS Janet Clarkson 07989 581880 F BEAR
Fridays 10:30-12:30 100 SHORT TENNIS Steve Stevens 657142 F MLCC
Fridays 12:30-2:00 20 BADMINTON SOCIAL Alice Butler 747058 F CMCC
Fridays 1:45-3:45 21 DANCING PRACTICE - BALLROOM, LATIN AND SEQUENCE (Couples only) Chris & Cinny Cuthbert 778523
MLCC
Fridays 2:00-4:00 19 BADMINTON IMPROVERS Alan Beasley 604554 F CMCC








Other Activities
Monthly

SPEAKER MORNINGS WITH REFRESHMENTS Graham Evans 602111

Monthly

SUNDAY LUNCHES Josie Nichols 722442

Monthly

COUNTRY WALKS Alan & Jenny Jowsey 605515

Occasionally

DAY TRIPS Ann Dawson 922014

Monthly

MEN'S GROUP Rod Turner 757086

Bi-termly

SHORT WALKS FOR YOUR HEALTH Val Ingram 731363









Updated - 8 Dec 19






Locations
To see a map of any of these locations, click on the appropriate link below. To see a map showing all locations, click here.

Location Code Location
ALEX ALEXANDRA HOUSE - 88a Alexandra Rd, Parkstone, Poole, BH14 9EW
BEAR BEARWOOD COMMUNITY CENTRE - King John Avenue, Bournemouth, BH11 9TF
BVCH BOURNE VIEW CARE HOME - Langside Avenue, Poole, BH12 5BN
BKCT BRANKSOME CENTRE - Recreation Road, Parkstone, Poole, BH12 2EA
BKLB BRANKSOME LIBRARY - 212 Ashley Rd, Upper Parkstone, Poole, BH14 9BY
BDMC BROADSTONE METHODIST CHURCH ROOMS - Lower Blandford Road, Broadstone, BH18 8DT (NB Parking for Leaders & Disabled only)
CCVH CANFORD CLIFFS VILLAGE HALL - 17 Ravine Road, Canford Cliffs, Poole, BH13 7HT
CHLB CANFORD HEATH LIBRARY - Mitchell Road, Poole, BH17 8UE
CMBL CORFE MULLEN ROYAL BRITISH LEGION - 80 Blandford Road, Corfe Mullen, Wimborne, BH21 3HQ
CMCC CREEKMOOR COMMUNITY CENTRE - Northmead Drive, Poole, BH17 7XZ
EDTC EAST DORSET LAWN TENNIS & CROQUET CLUB (EDLTCC) - Salterns Road, Poole, BH14 8BL
HMWC HAMWORTHY CLUB - Magna Road, Canford Magna, Wimborne, BH21 3AP
HBCC HILLBOURNE COMMUNITY CENTRE - 69 Cavan Crescent, Poole, BH17 7EY
LFBC LONGFLEET BAPTIST CHURCH - Wimborne Rd./Marnhull Rd, Oakdale, Poole, BH15 2EX
MMCT MAIDMENT COURT - 47 Parkstone Road, Poole, BH15 2NX
MTCT MELTON COURT - 37 Lindsay Road, Branksome, Poole, BH13 6BH
MEMB MEMBER'S HOMES - Ask Leader or Class Adviser for the address
MLCC MERLEY COMMUNITY CENTRE - Harrier Drive, Merley, Wimborne, BH21 1XE
PPRK POOLE PARK - Parkstone Road, Poole, BH15 2SF
STGC ST GEORGE'S CHURCH - Darby's Lane, Oakdale, Poole, BH15 3EU
STJO ST JOSEPH & ST WALBURGA RC CHURCH - 2a Archway Road, Parkstone, Poole, BH14 9AZ
STMR ST MARY'S RC CHURCH - 211a Wimborne Rd, Poole, BH15 2EG
STNC ST NICHOLAS' CHURCH - 30 Wareham Road, Corfe Mullen, Wimborne, BH21 3LE
STPC ST PAUL'S CHURCH - Culliford Crescent, Canford Heath, Poole, BH17 9DW
SPRO THE SPIRE (Office) - Chapel Lane, High Street, Poole, BH15 1DF
SPRR THE SPIRE (Room) - Chapel Lane, High Street, Poole, BH15 1DF
TSFC TESCO COMMUNITY ROOM - Fleets Corner, Waterloo Road, Poole, BH17 7EJ
TSTP TESCO COMMUNITY ROOM - Tower Park, Yarrow Road, Poole, BH12 4NX
WLSC WATERLOO SOCIAL CLUB - 5 Plantation Rd, Poole, BH17 9LL
WSCH WOODSTOCK COMMUNITY HALL - 1 Woodstock Close, Sandbanks Road, Poole, BH14 8DZ


Updated - 29 Jul 19

 

Please note - these lists are regularly updated and so should be accurate and up to date. If you spot any errors, please contact the Poole U3A webmaster.

Make a free website with Yola