List Classes by Subject | List Classes by Day of the Week | List Classes by Location

For details of Walks, Day Trips, Speaker Mornings, and Term Dates, please see What's On.


Classes by Subject - Spring Term 2022
For further information about individual classes, click on the appropriate class name, or contact the relevant class leader.
PLEASE NOTE:
> Classes marked with a hash (#) do not run every term or have changes to their format or leader - please check with the leader for more information.
> The Status column indicates Zoom (Z), New (N) and Full (F) classes. The date at the bottom shows when the list was last updated.
> If the class you are interested in is fully booked, please complete this form or contact the office (tel: 01202 678113) if you would like your name to be added to the waiting list for that subject.

 
Days Time No. Class Name Leader Tel (01202) Status Location Code







(see below)
Art
Mondays 2:00-4:00 8 PAINTING WORKSHOP Denise Lawton & Sally Funnell 01202 021075 / 900645
BKCT
Tuesdays 9:30-12:00 5 ART WORKSHOP Sally Boyle 694673 F BDMC
Wednesdays 9:30-12:30 6 ART WORKSHOP Chriss Hall 604850 F BDMC
Thursdays 11:00-1:00 49 COLOURED PENCIL DRAWING FOR BEGINNERS Janet Clarkson 07989 581880 F MLCC
Tuesdays 1:00-2:50 47 DRAWING & SKETCHING Janet Court 387515
BDMC
Tuesdays 1:00-3:00 84 FUN FLUID ARTS & MIXED MEDIA Karey McComish 07980 577958
CCCM
Tuesdays 10:00-12:00 7 THE JOY OF PAINTING Jan Crouch 696002 F WSCH
Mondays 11:00-1:00 4 ART - WATERCOLOURS Carl Richardson 778283 F BDMC
Wednesdays 1:00-3:00 9 & 10 WATERCOLOURS - IMPROVERS Janet Clarkson 07989 581880 F MLCC








Crafts
Fridays 10:00-12:00 22 BEADING & JEWELLERY Georgie Brown 07484 875973 F STPC
Wednesdays 1:00-3:00 42 CARD MAKING FOR ALL OCCASIONS Joan Budden & Pat Cook 07795 950616 / 07776 448009 F BEAR
Wednesdays 10:00-12:00 41 CREATING CARDS Julie Sanderson 241436 F MTCT
Wednesdays 1:30-3:30 45 CREATIVE CLOTH DOLL MAKING Sue Williams 679488 F MEMB
Thursdays 3:15-5:15 70 LACEMAKING Dianne Pemberton 778616
BKLB
Thursdays 1:00-3:00 77 NEEDLECRAFTS Dru March 743573 F BKLB
Wednesdays 10:00-12:00 78 NEEDLES & NATTER Tricia Tapner & Helen Hare 914725 / 248671
CHLB
Thursdays 10:00-12:00 94 SEW & CHAT Margaret Summers 01202 003109 F STNC
Wednesdays 1:00-3:00 119 TAPESTRY WEAVING Pam Judd 741713 F MTCT








Dance & Exercise
Mondays 9:45-12:45 1 AMERICAN SQUARE DANCING (Basic, Mainstream & Advanced) John Stallard 884335
WLSC
Fridays 9:45-12:45 2 AMERICAN SQUARE DANCING (Plus & Advance) (NB Speak to Leader first) John Stallard 884335
WLSC
Wednesdays 2:00-4:00 71 LINE DANCING - IMPROVERS Ron Kill 693389
HBCC
Fridays 1:45-3:45 21 DANCING PRACTICE - BALLROOM, LATIN & SEQUENCE (Couples only) Chris & Cinny Cuthbert 778523
MLCC
Tuesdays 1:00-2:00 105 STRETCHING Rod Turner 757086 F STJO
Thursdays 9:45-10:45 133 TAI CHI - BEGINNERS Jennie Robinson 07716 690115 F SPRR
Thursdays 10:15-11:15 115 TAI CHI - ADVANCED Jennie Robinson 07716 690115
SPRR
Tuesdays 11:30-12:30 130 TAI CHI 24 FORM QI GONG - BEGINNERS Hilary Burrard 604015 F WLSC
Tuesdays 9:45-11:20 117 TAI CHI YANG STYLE SHORT FORM - INTERMEDIATE (Zoom as well) Julia Palmer 673281
WLSC
Wednesdays 10:00-11:00 116 TAI CHI YANG STYLE SHORT FORM - ADVANCED Linda Sullivan 697253 F BDMC
Tuesdays 9:30-10:15 126 YOGA Sheena Bailey 385509
SPRR
Tuesdays 10:15-11:30 126A YOGA Sheena Bailey 385509 F SPRR
Wednesdays 2:30-4:00 127 YOGA - INTERMEDIATE Jan Bishop 600490
BDMC
Mondays 9:15-10:45 125 YOGA WORKSHOP Wendy Pyne 772247
BDMC








Games
Tuesdays 2:00-4:00 28 BRIDGE - RETURNERS & IMPROVERS (Teaching - no limit on numbers) Stephen Dry 07787 155862 Z ZOOM
Tuesdays 9:15-11:45 34 BRIDGE - INTERMEDIATE Nick Monk 761780
CCVH
Thursdays 10:00-12:15 30 BRIDGE CLUB - CHICAGO Rita Mullins 510070
WLSC
Thursdays 12:55-3:55 31 BRIDGE CLUB - DUPLICATE Mandy Shanahan 07794 106533
WLSC
Wednesdays 10:30-12:30 29 BRIDGE - SOCIAL Barbara Cobb 700547 F EDTC
Wednesdays 9:30-11:30 32 BRIDGE FOR FUN (No partner needed) Miranda Douce 01202 073481
BDMC
Mondays 12:50-3:00 33 CARDS FOR FUN Dot Brant 698204
BDMC
Thursdays 10:00-12:00 73 MAHJONG & SEQUENCE (Zoom as well) Tina Cunningham-Smith & Christine Read 769143 / 881691
CMBL
Wednesdays 2:00-4:00 91 RUMMIKUB Diane Martin 679635 F BDMC
Thursdays 2:00-4:00 92 SCRABBLE Mavis Smith 842004 F CLNC
Wednesdays 10:00-12:00 93 SCRABBLE Eileen Robinson 695208
STMR








Languages
Thursdays 10:00-12:00 53 FRENCH - BEGINNERS Gay Wood 661653 F MEMB
Wednesdays 1:30-3:00 50 FRENCH - INTERMEDIATE (Zoom as well) Marie Lloyd 721272 F EDTC
Wednesdays 10:00-12:00 51 FRENCH - ADVANCED (Zoom as well) Jan Powell 575057
STGC
Wednesdays 3:15-4:30 52 FRENCH - ADVANCED CONVERSATION Marie Lloyd 721272 F EDTC
Mondays 11:00-12:30 54 FRENCH IS FUN Mike Lloyd 721272 F BDMC
Thursdays 2:00-3:45 55 ON NE PARLE QU'EN FRANCAIS Susan Seigle-Morris 741435 F CCVH
Tuesdays 10:30-12:00 60 IMPROVE YOUR GERMAN Douglas Wright 691214 F BDMC
Tuesdays 1:30-3:30 69 ITALIAN - BEGINNERS Dennis Docherty 760159
BKCT
Fridays 11:00-1:00 68 ITALIAN - CONVERSATION Dennis Docherty 760159
BKCT
Mondays 10:00-12:00 75 MANDARIN Christine Read 881691 F MEMB
Mondays 2:00-4:00 104 SPANISH - ADVANCED Lupita Aish 731617
LFBC








Miscellaneous
Thursdays 1:00-3:00 23 BOOK LOVERS CLASS Geoff Crouch 696002 F WSCH
Mondays 3:00-5:00 35 CALLIGRAPHY Julia Wilkin 247490 F STNC
Tuesdays 10:00-12:00 39 COOKING SHARED Angela Brackstone 731012 F MEMB
Wednesdays 1:00-3:00 43 CREATIVE WRITING Sheena Bailey 385509 F CHLB
Mondays 1:00-3:00 36 CURRENT AFFAIRS Glyn Davies 904172
BDMC
Mondays 1:15-2:45 46 DISCOVERING DORSET Val & Paul Renyard 682460
MLCC
Mondays 2:00-4:00 57 GENEALOGY (Zoom as well) Adrian Mullins 510070 F BEAR
Mondays 10:30-12:30 80 MEMOIRS (First Monday of each month) Christine Hammond 763156 F MEMB
Wednesdays 2:15-4:00 83 PHILOSOPHY WORKSHOP Steve Tansey 01258 857826 F ZOOM
Wednesdays 12:30-2:30 86 POETRY READING Isobel Quinlivan 742475 F WSCH
Mondays 2:00-4:00 87 QUIZ Margaret Denslow 745237
STJO
Tuesdays 2:00-4:00 88 QUIZ Paul & Val Renyard 682460
WLSC
Alt Tuesdays 7:00-9:00 124 WINE APPRECIATION (Fortnightly) Diana Andrews 707491 F MEMB








Music
Thursdays 1:15-2:45 64 GUITAR - INTERMEDIATE Mark Stevens 07737 239880 F EDTC
Thursdays 3:00-4:00 62 GUITAR - WORKSHOP Christine Bunt 07742 569494
EDTC
Mondays 10:00-11:45 76 MIXED JAM BAND (NB Speak to Leader first) Bev Turner 757086
STJO
Mondays 12:00-1:30 135 POST MODERN UKE BOX Janine Dearden 07708 888286
STJO
Mondays 3:30-5:00 121 UKULELE - BEGINNERS Ann Smith 700675 F CTHA
Thursdays 2:00-4:00 131 UKULELE - INSPIRED Tim Dearden 07742 689729
STJO








Sport
Fridays 12:00-1:30 20 BADMINTON SOCIAL Linda Patel 883363 F CMCC
Fridays 2:30-4:00 19 BADMINTON IMPROVERS Alan Beasley 604554 F CMCC
Tuesdays 1:45-3:45 15 BADMINTON Sue Steeden 650459 F MLCC
Wednesdays 12:00-1:30 12 BACK TO BADMINTON Sue Dibben 732451 F TJSC
Tuesdays 10:00-12:00 13 BADMINTON AM Terry Parsons 577919
BEAR
Tuesdays 1:30-3:30 14 BADMINTON PM Jenny Parsons 577919 F BEAR
Thursdays 9:00-11:00 17 BADMINTON Ann Nicoll 690554 F MLCC
Thursdays 2:00-4:00 16 BADMINTON Shirley Maynard 07840 830416 F CMCC
Mondays 2:00-4:00 18 BADMINTON - MORE ADVANCED PLAYERS Rosemary Peden 696197 F CMCC
Tuesdays 10:00-12:00 25 BOULES (Petanque) Keith Summers 01202 003109 F HMWC
Thursdays 10:00-12:00 26 BOULES (Petanque) John Comeau 07752 301329 F HMWC
Fridays 10:00-12:00 24 BOULES (Petanque) Alan Linge 920395 F HMWC
Thursdays 11:30-1:30 95 SHORT MAT BOWLS Allan Turner 674646 F BEAR
Thursdays 2:00-4:00 96 SHORT MAT BOWLS George East 691782
BEAR
Mondays 1:00-2:45 97 SHORT MAT BOWLS Peter Saunders 07919 661341 F MLCC
Wednesdays 2:00-4:00 109 TABLE TENNIS - BEGINNERS/IMPROVERS Geoff Funnell 900645 F CMCC
Fridays 10:00-12:30 107 TABLE TENNIS David Orton & Jon Vincent 752556 / 920133 F CCVH
Fridays 9:30-11:00 108 TABLE TENNIS Sheila Martin 687586 F CMCC
Mondays 9:00-10:50 110 TABLE TENNIS Will Dennis 07901 713551
MLCC
Mondays 11:00-12:50 111 TABLE TENNIS Robert Hall 672044 F MLCC
Mondays 3:00-5:00 112 TABLE TENNIS Brian Maynard 07857 694584
MLCC
Thursdays 3:00-5:00 113 TABLE TENNIS - INTERMEDIATE Ian Brown 07826 727960 F MLCC
Mondays 1:00-3:00 106 TABLE TENNIS Alan Dean 540789 F CCVH
Mondays 3:00-5:00 114 TABLE TENNIS - EXPERIENCED Geoff Funnell 900645 F CCVH
Wednesdays 1:30-3:00 98 SHORT TENNIS Linda Patel 883363 F TJSC
Thursdays 11:10-1:00 102 SHORT TENNIS - MORNING Sylvia Stewart 07896 465614
MLCC
Thursdays 1:00-2:50 101 SHORT TENNIS - INTERMEDIATE Robin Joel 331814 F MLCC
Fridays 10:30-12:30 100 SHORT TENNIS Steve Stevens 657142 F MLCC








Technical
Wednesdays 1:00-3:00 37 CAMERA CLUB Harbans Matharu 601463
BDMC
Alt Mondays 2:00-4:00 72 LOOKING AT SCIENCE (Fortnightly) Sue Crowder 07855 069178 F ZOOM
Alt Mondays 2:00-4:00 79 NUMBERS & STUFF (Fortnightly) Chris Smith 386058 Z ZOOM
Thursdays 2:00-4:00 120 TECHNOLOGY Alan Bailey 887145
STNC








Other Activities
Monthly

SUNDAY LUNCHES Josie Nichols 722442

Monthly

TALKS Christine Hammond 763156 Z
Monthly

COUNTRY WALKS Alan Jowsey 605515

Occasionally

DAY TRIPS Ann Dawson 922014

Monthly

MEN'S GROUP Rod Turner 757086

Monthly

SHORT WALKS FOR YOUR HEALTH Val Ingram 731363









Updated - 22 Nov 21






Locations
To see a map of any of these locations, click on the appropriate link below. To see a map showing all locations, click here.
 
Location Code Location
BEAR BEARWOOD COMMUNITY CENTRE - King John Avenue, Bournemouth, BH11 9TF
BKCT BRANKSOME CENTRE - Recreation Road, Parkstone, Poole, BH12 2EA
BKLB BRANKSOME LIBRARY - 212 Ashley Road, Upper Parkstone, Poole, BH14 9BY
BDMC BROADSTONE METHODIST CHURCH ROOMS - Lower Blandford Road, Broadstone, BH18 8DT (NB Parking for Leaders & Disabled only)
CCVH CANFORD CLIFFS VILLAGE HALL - 17 Ravine Road, Canford Cliffs, Poole, BH13 7HT
CHLB CANFORD HEATH LIBRARY - Mitchell Road, Poole, BH17 8UE
CCCM CHRIST CHURCH CREEKMOOR - 28 Northmead Drive, Poole, BH17 7XZ
CTHA CHURCH OF THE HOLY ANGELS - 61 Lilliput Road, Lilliput, Poole, BH14 8JX
CLNC COLIN'S NEST CAFÉ, EAGLES MOUNT GREEN COMMUNITY - 25 Birds Hill Road, Poole, BH15 2QJ
CMBL CORFE MULLEN ROYAL BRITISH LEGION - 80 Blandford Road, Corfe Mullen, Wimborne, BH21 3HQ
CMCC CREEKMOOR COMMUNITY CENTRE - Northmead Drive, Poole, BH17 7XZ
EDTC EAST DORSET LAWN TENNIS & CROQUET CLUB (EDLTCC) - Salterns Road, Poole, BH14 8BL
HMWC HAMWORTHY CLUB - Magna Road, Canford Magna, Wimborne, BH21 3AP
HBCC HILLBOURNE COMMUNITY CENTRE - 69 Cavan Crescent, Poole, BH17 7EY
LFBC LONGFLEET BAPTIST CHURCH - Wimborne Road/Marnhull Road, Oakdale, Poole, BH15 2EX
MTCT MELTON COURT - 37 Lindsay Road, Branksome, Poole, BH13 6BH
MEMB MEMBER'S HOMES - Ask Leader or Class Adviser for the address
MLCC MERLEY COMMUNITY CENTRE - Harrier Drive, Merley, Wimborne, BH21 1XE
STGC ST GEORGE'S CHURCH - Darby's Lane, Oakdale, Poole, BH15 3EU
STJO ST JOSEPH & ST WALBURGA RC CHURCH - 2a Archway Road, Parkstone, Poole, BH14 9AZ
STMR ST MARY'S RC CHURCH - 211a Wimborne Road, Poole, BH15 2EG
STNC ST NICHOLAS' CHURCH - 30 Wareham Road, Corfe Mullen, Wimborne, BH21 3LE
STPC ST PAUL'S CHURCH - Culliford Crescent, Canford Heath, Poole, BH17 9DW
TJSC THE JUNCTION SPORTS & LEISURE CENTRE - Station Approach, Broadstone, BH18 8AX
SPRO THE SPIRE (Office, Room 5) - Chapel Lane, High Street, Poole, BH15 1DF
SPRR THE SPIRE (Room) - Chapel Lane, High Street, Poole, BH15 1DF
WLSC WATERLOO SOCIAL CLUB - 5 Plantation Road, Waterloo, Poole, BH17 9LL
WSCH WOODSTOCK COMMUNITY HALL - 1 Woodstock Close, Sandbanks Road, Poole, BH14 8DZ


Updated - 22 Nov 21

 

Please note - these lists are regularly updated and so should be accurate and up to date. If you spot any errors, please contact the Poole U3A webmaster.

Make a free website with Yola