List Classes by Subject | List Classes by Day of the Week | List Classes by Location

For details of Walks, Day Trips, Speaker Mornings, and Term Dates, please see What's On.


Classes by Day of the Week - Autumn Term 2021
For further information about individual classes, click on the appropriate class name, or contact the relevant class leader.
PLEASE NOTE:
> Classes marked with a hash (#) do not run every term or have changes to their format or leader - please check with the leader for more information.
> The Status column indicates Zoom (Z), New (N) and Full (F) classes. The date at the bottom shows when the list was last updated.
> If the class you are interested in is fully booked, please complete this form or contact the office (tel: 01202 678113) if you would like your name to be added to the waiting list for that subject.
 
 
Days Time No. Class Name Leader Tel (01202) Status Location Code







(see below)
Mondays
Mondays 9:00-10:50 110 TABLE TENNIS Harold Brown 01202 041444 F MLCC
Mondays 9:15-10:45 125 YOGA WORKSHOP Wendy Pyne 772247 N BDMC
Mondays 9:45-12:45 1 AMERICAN SQUARE DANCING (Basic, Mainstream & Advanced) John Stallard 884335
WLSC
Mondays 10:00-12:00 75 MANDARIN Christine Read 881691
MEMB
Mondays 10:00-11:45 76 MIXED JAM BAND (NB Speak to Leader first) Bev Turner 757086
STJO
Mondays 10:30-12:30 80 MEMOIRS (First Monday of each month) Christine Hammond 763156 F MEMB
Mondays 11:00-1:00 4 ART - WATERCOLOURS Carl Richardson 778283 F BDMC
Mondays 11:00-12:30 54 FRENCH IS FUN Mike Lloyd 721272 F BDMC
Mondays 11:00-12:50 111 TABLE TENNIS Robert Hall 672044 F MLCC
Mondays 12:00-1:30 135 POST MODERN UKE BOX Janine Dearden 07708 888286 N STJO
Mondays 12:50-3:00 33 CARDS FOR FUN Dot Brant 698204
BDMC
Mondays 1:00-3:00 36 CURRENT AFFAIRS Glyn Davies 904172 N BDMC
Mondays 1:00-2:45 97 SHORT MAT BOWLS Peter Saunders 07919 661341 F MLCC
Mondays 1:00-3:00 106 TABLE TENNIS Alan Dean 540789 F CCVH
Mondays 1:15-2:45 46 DISCOVERING DORSET Val & Paul Renyard 682460 F MLCC
Mondays 2:00-4:00 8 PAINTING WORKSHOP Denise Lawton & Sally Funnell 01202 021075 / 900645 F BKCT
Mondays 2:00-4:00 104 SPANISH - ADVANCED Lupita Aish 731617
LFBC
Mondays 2:00-4:00 57 GENEALOGY Adrian Mullins 510070 F BEAR
Mondays 2:00-4:00 87 QUIZ Margaret Denslow 745237
STJO
Mondays 2:00-4:00 18 BADMINTON - MORE ADVANCED PLAYERS Rosemary Peden 696197 F CMCC
Alt Mondays 2:00-4:00 72 LOOKING AT SCIENCE (Fortnightly) Sue Crowder 07855 069178 F ZOOM
Alt Mondays 2:00-4:00 79 NUMBERS AND STUFF (Fortnightly) Chris Smith 386058 Z ZOOM
Mondays 3:00-5:00 35 CALLIGRAPHY Julia Wilkin 247490 F STNC
Mondays 3:00-5:00 112 TABLE TENNIS Brian Maynard 07857 694584
MLCC
Mondays 3:00-5:00 114 TABLE TENNIS - EXPERIENCED Geoff Funnell 900645 F CCVH
Mondays 3:30-5:00 121 UKULELE - BEGINNERS Ann Smith 700675 F CTHA








Tuesdays
Tuesdays 9:15-11:45 34 BRIDGE - INTERMEDIATE (Starting Jan 2022) Nick Monk 761780
CCVH
Tuesdays 9:30-12:00 5 ART WORKSHOP Sally Boyle 694673 F BDMC
Tuesdays 9:30-10:15 126 YOGA Sheena Bailey 385509 F SPRR
Tuesdays 9:45-11:20 117 TAI CHI YANG STYLE SHORT FORM - INTERMEDIATE Julia Palmer 673281
WLSC
Tuesdays 10:00-12:00 7 THE JOY OF PAINTING Jan Crouch 696002 F WSCH
Thursdays 10:00-12:00 53 FRENCH - BEGINNERS Gay Wood 661653 F MEMB
Tuesdays 10:00-12:00 39 COOKING SHARED Angela Brackstone 731012 F MEMB
Tuesdays 10:00-12:00 13 BADMINTON AM Terry Parsons 577919
BEAR
Tuesdays 10:00-12:00 25 BOULES (Petanque) Keith Summers 01202 003109 F HMWC
Tuesdays 10:15-12:15 84 FUN FLUID ARTS AND MIXED MEDIA Karey McComish 07980 577958 F STGC
Tuesdays 10:15-11:30 126A YOGA Sheena Bailey 385509 F SPRR
Tuesdays 10:30-12:00 60 IMPROVE YOUR GERMAN Douglas Wright 691214 F BDMC
Tuesdays 11:30-12:30 130 TAI CHI 24 FORM QI GONG - BEGINNERS Hilary Burrard 604015 F WLSC
Tuesdays 1:00-2:50 47 DRAWING & SKETCHING Richard March 743573
BDMC
Tuesdays 1:00-2:00 105 STRETCHING Rod Turner 757086 F STJO
Thursdays 1:30-3:30 45 DOLL MAKING Sue Williams 679488 N MEMB
Tuesdays 1:30-3:30 69 ITALIAN - BEGINNERS Dennis Docherty 760159 N BKCT
Tuesdays 1:30-3:30 14 BADMINTON PM Jenny Parsons 577919 F BEAR
Tuesdays 1:45-3:45 15 BADMINTON Sue Steeden 650459 F MLCC
Tuesdays 2:00-4:00 28 BRIDGE - RETURNERS AND IMPROVERS (Teaching - no limit on numbers) Stephen Dry 07787 155862 Z ZOOM
Tuesdays 2:00-4:00 88 QUIZ Paul & Val Renyard 682460
WLSC
Tuesdays 2:30-4:30 56 FOLK DANCING Richard Lane 07888 759471
STJO
Alt Tuesdays 7:00-9:00 124 WINE APPRECIATION (Fortnightly) Diana Andrews 707491 F MEMB








Wednesdays
Wednesdays 9:30-12:30 6 ART WORKSHOP Chriss Hall 604850 F BDMC
Wednesdays 9:30-11:30 32 BRIDGE FOR FUN (No partner needed) Miranda Douce 01202 073481
BDMC
Wednesdays 10:00-12:00 41 CREATING CARDS Julie Sanderson 241436 F MTCT
Wednesdays 10:00-12:00 78 NEEDLES & NATTER Tricia Tapner & Helen Hare 914725 / 248671
CHLB
Wednesdays 10:00-11:00 116 TAI CHI YANG STYLE SHORT FORM - ADVANCED Linda Sullivan 697253 F BDMC
Wednesdays 10:00-12:00 93 SCRABBLE Eileen Robinson 695208
STMR
Wednesdays 10:00-12:00 51 FRENCH - ADVANCED Jan Powell 575057
STGC
Wednesdays 10:30-12:30 29 BRIDGE - SOCIAL Barbara Cobb 700547 F EDTC
Wednesdays 12:15-1:45 12 BACK TO BADMINTON Sue Dibben 732451 F CCVH
Wednesdays 12:30-2:30 86 POETRY READING Isobel Quinlivan 742475 F WSCH
Wednesdays 1:00-3:00 9 & 10 WATERCOLOURS - IMPROVERS Janet Clarkson 07989 581880 F MLCC
Wednesdays 1:00-3:00 42 CARD MAKING FOR ALL OCCASIONS Joan Budden & Pat Cook 07795 950616 / 07776 448009 F BEAR
Wednesdays 1:00-3:00 119 TAPESTRY WEAVING Pam Judd 741713
MTCT
Wednesdays 1:00-3:00 43 CREATIVE WRITING Sheena Bailey 385509 F CHLB
Wednesdays 1:00-3:00 37 CAMERA CLUB Harbans Matharu 601463
BDMC
Wednesdays 1:30-3:00 50 FRENCH - INTERMEDIATE Marie Lloyd 721272 F EDTC
Wednesdays 2:00-4:00 71 LINE DANCING - IMPROVERS Ron Kill 693389
HBCC
Wednesdays 2:00-4:00 91 RUMMIKUB Diane Martin 679635 F BDMC
Wednesdays 2:00-4:00 44 DRAMA Gay Wood 661653 F STJO
Wednesdays 2:00-4:00 109 TABLE TENNIS - BEGINNERS/IMPROVERS Geoff Funnell 900645 F CMCC
Wednesdays 2:00-4:00 98 SHORT TENNIS Linda Patel 883363 F CCVH
Wednesdays 2:15-4:00 83 PHILOSOPHY WORKSHOP Steve Tansey 01258 857826 F ZOOM
Wednesdays 2:30-4:00 127 YOGA - INTERMEDIATE Jan Bishop 600490 F BDMC
Wednesdays 3:15-4:30 52 FRENCH - ADVANCED CONVERSATION Marie Lloyd 721272 F EDTC








Thursdays
Thursdays 9:00-11:00 17 BADMINTON Ann Nicoll 690554 F MLCC
Thursdays 9:45-10:45 133 TAI CHI - BEGINNERS Jennie Robinson 07716 690115 F SPRR
Thursdays 10:00-12:00 94 SEW AND CHAT Margaret Summers 01202 003109 F STNC
Thursdays 10:00-12:15 30 BRIDGE CLUB - CHICAGO Rita Mullins 510070
WLSC
Thursdays 10:00-12:00 73 MAHJONG & SEQUENCE Tina Cunningham-Smith & Christine Read 769143 / 881691
CMBL
Thursdays 10:00-12:00 26 BOULES (Petanque) John Comeau 07752 301329
HMWC
Thursdays 10:15-11:15 115 TAI CHI - ADVANCED Jennie Robinson 07716 690115
SPRR
Thursdays 11:00-1:00 49 COLOURED PENCIL DRAWING FOR BEGINNERS Janet Clarkson 07989 581880 F MLCC
Thursdays 11:10-1:00 102 SHORT TENNIS - MORNING Sylvia Stewart 07896 465614 F MLCC
Thursdays 11:30-1:30 95 SHORT MAT BOWLS Allan Turner 674646
BEAR
Thursdays 12:55-3:55 31 BRIDGE CLUB - DUPLICATE Mandy Shanahan 07794 106533
WLSC
Thursdays 1:00-3:00 77 NEEDLECRAFTS Dru March 743573 F BKLB
Thursdays 1:00-3:00 23 BOOK LOVERS CLASS Geoff Crouch 696002 F WSCH
Thursdays 1:00-2:50 101 SHORT TENNIS - INTERMEDIATE Robin Joel 331814
MLCC
Thursdays 1:15-2:45 64 GUITAR - INTERMEDIATE Mark Stevens 07737 239880
EDTC
Thursdays 2:00-4:00 92 SCRABBLE Mavis Smith 842004 F SPRO
Thursdays 2:00-3:45 55 ON NE PARLE QU'EN FRANCAIS Susan Seigle-Morris 741435
CCVH
Thursdays 2:00-4:00 131 UKULELE - INSPIRED Tim Dearden 07742 689729 F STJO
Thursdays 2:00-4:00 16 BADMINTON Shirley Maynard 07840 830416 F CMCC
Thursdays 2:00-4:00 96 SHORT MAT BOWLS George East 691782
BEAR
Thursdays 2:00-4:00 120 TECHNOLOGY Alan Bailey 887145
STNC
Thursdays 3:00-4:00 62 GUITAR - WORKSHOP Christine Bunt 07742 569494
EDTC
Thursdays 3:00-5:00 113 TABLE TENNIS - INTERMEDIATE Ian Brown 07826 727960
MLCC
Thursdays 3:15-5:15 70 LACEMAKING Dianne Pemberton 778616
BKLB








Fridays
Fridays 9:30-11:00 108 TABLE TENNIS Sheila Martin 687586
CMCC
Fridays 9:45-12:45 2 AMERICAN SQUARE DANCING (Plus & Advance) (NB Speak to Leader first) John Stallard 884335
WLSC
Fridays 10:00-12:00 22 BEADING AND JEWELLERY Georgie Brown 07484 875973
STPC
Fridays 10:00-12:00 24 BOULES (Petanque) Alan Linge 920395 F HMWC
Fridays 10:00-12:30 107 TABLE TENNIS David Orton & Jon Vincent 752556 / 920133 F CCVH
Fridays 10:30-12:30 100 SHORT TENNIS Steve Stevens 657142 F MLCC
Fridays 11:00-1:00 68 ITALIAN - CONVERSATION Dennis Docherty 760159 N BKCT
Fridays 12:00-1:30 20 BADMINTON SOCIAL Linda Patel 883363 F CMCC
Fridays 1:45-3:45 21 DANCING PRACTICE - BALLROOM, LATIN AND SEQUENCE (Couples only) Chris & Cinny Cuthbert 778523
MLCC
Fridays 2:30-4:00 19 BADMINTON IMPROVERS Alan Beasley 604554 F CMCC








Other Activities
Monthly

SUNDAY LUNCHES Josie Nichols 722442

Monthly

TALKS Christine Hammond 763156 Z
Monthly

COUNTRY WALKS Alan Jowsey 605515

Occasionally

DAY TRIPS Ann Dawson 922014

Monthly

MEN'S GROUP Rod Turner 757086

Monthly

SHORT WALKS FOR YOUR HEALTH Val Ingram 731363









Updated - 17 Oct 21





Location Code Location
BEAR BEARWOOD COMMUNITY CENTRE - King John Avenue, Bournemouth, BH11 9TF
BKCT BRANKSOME CENTRE - Recreation Road, Parkstone, Poole, BH12 2EA
BKLB BRANKSOME LIBRARY - 212 Ashley Rd, Upper Parkstone, Poole, BH14 9BY
BDMC BROADSTONE METHODIST CHURCH ROOMS - Lower Blandford Road, Broadstone, BH18 8DT (NB Parking for Leaders & Disabled only)
CCVH CANFORD CLIFFS VILLAGE HALL - 17 Ravine Road, Canford Cliffs, Poole, BH13 7HT
CHLB CANFORD HEATH LIBRARY - Mitchell Road, Poole, BH17 8UE
CTHA CHURCH OF THE HOLY ANGELS - 61 Lilliput Road, Lilliput, Poole, BH14 8JX
CMBL CORFE MULLEN ROYAL BRITISH LEGION - 80 Blandford Road, Corfe Mullen, Wimborne, BH21 3HQ
CMCC CREEKMOOR COMMUNITY CENTRE - Northmead Drive, Poole, BH17 7XZ
EDTC EAST DORSET LAWN TENNIS & CROQUET CLUB (EDLTCC) - Salterns Road, Poole, BH14 8BL
HMWC HAMWORTHY CLUB - Magna Road, Canford Magna, Wimborne, BH21 3AP
HBCC HILLBOURNE COMMUNITY CENTRE - 69 Cavan Crescent, Poole, BH17 7EY
LFBC LONGFLEET BAPTIST CHURCH - Wimborne Rd./Marnhull Rd, Oakdale, Poole, BH15 2EX
MTCT MELTON COURT - 37 Lindsay Road, Branksome, Poole, BH13 6BH
MEMB MEMBER'S HOMES - Ask Leader or Class Adviser for the address
MLCC MERLEY COMMUNITY CENTRE - Harrier Drive, Merley, Wimborne, BH21 1XE
STGC ST GEORGE'S CHURCH - Darby's Lane, Oakdale, Poole, BH15 3EU
STJO ST JOSEPH & ST WALBURGA RC CHURCH - 2a Archway Road, Parkstone, Poole, BH14 9AZ
STMR ST MARY'S RC CHURCH - 211a Wimborne Rd, Poole, BH15 2EG
STNC ST NICHOLAS' CHURCH - 30 Wareham Road, Corfe Mullen, Wimborne, BH21 3LE
STPC ST PAUL'S CHURCH - Culliford Crescent, Canford Heath, Poole, BH17 9DW
SPRO THE SPIRE (Office, Room 5) - Chapel Lane, High Street, Poole, BH15 1DF
SPRR THE SPIRE (Room) - Chapel Lane, High Street, Poole, BH15 1DF
WLSC WATERLOO SOCIAL CLUB - 5 Plantation Rd, Poole, BH17 9LL
WSCH WOODSTOCK COMMUNITY HALL - 1 Woodstock Close, Sandbanks Road, Poole, BH14 8DZ


Updated - 20 Sep 21

Locations
To see a map of any of these locations, click on the appropriate link below. To see a map showing all locations, click here.

 

Please note - these lists are regularly updated and so should be accurate and up to date. If you spot any errors, please contact the Poole U3A webmaster.

Make a free website with Yola